$165
Genuine & Authentic Anne Klein
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Anne Klein
Anne Klein was a visionary designer who originated the concept of a fully coordinated closet, providing a uniquely American point of view to the global fashion industry. Her trademark separates became the hallmark of a purposeful and stylish wardrobe - one that has informed trends for decades.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Anne Klein |
| SKU: | 12381452 |
| MPN: | AK/2158 |
| Model: | Anne Klein |
| Dial Color: | Gray |
| Band Color: | Rose Gold |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Case Size: | 30 mm |
| Band Width: | 12 mm |
| Lug Width: | 15 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AK/2158 |
| Style: | Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Mineral Crystal Push/Pull Crown |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 3 m (0.3 ATM) |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| With Papers: | No |
| Indices: | Roman Numerals |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Snap |
| Bezel Type: | Crystals |
| Case Finish: | Polished |
| Case Thickness: | 6 mm |
| Closure: | Jewelry Clasp |
| Handedness: | Left |