$101
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12386911 |
| MPN: | 50456 |
| Model: | Invicta Celestial |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Silver |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Celestial |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Classic |
| Features: | Water-Resistant 12-Hour Dial Push/Pull Crown Mineral Crystal Multiple Hands Scratch-Resistant Seconds Hand |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 50456 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Men`s Watch Celestial Quartz Green Dial Steel Mesh Bracelet 48482 - Dial: Green, Band: Silver
Invicta Celestial Quartz Pink Dial Men`s Watch 48497 - Dial: Pink, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Watch Invicta 48493 Celestial Men 43 Stainless Steel - Dial: Steel, Band: Steel
Invicta Celestial Men`s Watch - 43mm Black 47799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Invicta Men`s 48490 Celestial Quartz 3 Hand Blue Dial Watch - Blue, Quartz
Invicta Women`s Watch Celestial Quartz Black Dial Silicone Rubber Strap 50204 - Dial: Black, Band: Black
Invicta Celestial 43mm 50460 Silver Dial Stainless Steel Brown Leather Band - Dial: Silver, Band: Brown, Bezel: Silver
Invicta Celestial Men`s 45mm Luxe Pave Crystal Multi-function Quartz Watch 48560 - Dial: Silver, White, Band: Silver, White, Bezel: Silver, White