SALE: $954 (-31%) $1375
Genuine & Authentic Longines
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 12387086 |
| MPN: | L48212527 |
| Model: | Longines Presence L4.821.2.52.7 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Two-tone |
| Bezel Color: | PDV Gold |
| Case Size: | 34.5 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | L4.821.2.52.7 |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Automatic |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Caseback: | Transparent |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 6 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 34.5 mm |
| clasp: | Hidden Fold Over |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Presence |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Longines Presence Automatic White Dial Ladies Watch L4.821.4.12.6 - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Longines La Grande Classique Presence White Dial Steel Men`s Watch L4.790.2.11.7 - Dial: White, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold-tone), Bezel: Gold-tone
Longines La Grande Classique Presence Ladies Watch L42204116 - Dial: White, Band: Black, Silver, Bezel: Silver
Longines Classico Presence Automatic 34.5 mm Women Watch L4.821.4.78.6 - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Silver
Longines La Grande Classique Presence White Dial Men`s Watch L47202112 - Dial: Black / Gold / White, Band: Black, Bezel: Gold
Longines Presence Automatic White Dial Men`s Watch L4.804.2.11.7 - Dial: White, Band: Two-tone (Silver-tone and Gold PVD), Bezel: Gold PVD