$564
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12387387 |
| MPN: | 27153 |
| GTIN: | 886678325368 |
| Model: | Invicta Marvel Deadpool |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Red Black Red |
| Case Size: | 47 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 16 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Push/Pull Crown Rotating Bezel Water-Resistant Date Hour Minute Second |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number: | 27153 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | marvel |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |