$325
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 12392243 |
| MPN: | B4436-U 4144/8V |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Color: | Silver |
| Frame Width: | 145 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Pattern: | Solid |
| Lens Technology: | Mirrored Tinted |
| Type: | Sunglasses |
| UV Protection: | UV400 |
| Department: | Women |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Theme: | Designer |
| Frame Material: | Acetate |
| Personalized: | No |
| Style: | Cat Eye |
| Features: | Lightweight |