SALE: $178 (-67%) $534
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 12395342 |
| MPN: | 0924 |
| GTIN: | 843836009249 |
| Model: | Subaqua Noma III |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver White Black |
| Dial Color: | Silver Brown Gray White Black Clear |
| Lug Width: | 31 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 28 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Tachymeter |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Luminous Hands Multi-Dial Date Indicator Luminous Dial Seconds Hand 12-Hour Dial Swiss Movement Swiss Made Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel Silicone Plastic Rubber |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 0924 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Silicone Plastic Metal Rubber |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta Subaqua Noma Iii Men`s Gray Dial Gold Bezel Quartz Watch Chrongraph - Dial: Gray, Yellow, Black, Band: Gray, Bezel: Silver, Gold
Swiss Made Invicta 0777 Subaqua Noma Iii Gmt Limited Edition Watch + 3-Slot Box - Dial: Black, Band: Black
Invicta 50mm Subaqua Noma Iii Limited Edition Automatic Meteorite Diamond 35671 - Aqua
Swiss Made Invicta 6229 Subaqua Noma Iii Collection Chronograph Men`s Watch - Dial: Blue, Band: Black, Silver
Swiss Made Invicta 16046 Subaqua Noma Iii Spider Stainless Steel Men’s Watch - Dial: Blue, Silver, Band: Silver, Bezel: Blue
Invicta 80534 Subaqua Noma Iii Chronograph Diamond Champagne Dial Ladies Watch - Dial: MOP, Champagne, Band: Brown
Invicta Subaqua Noma Iii 50 mm Men Ss/plastic 60 Min Chrono VD53 38996 - Dial: Green, Band: Black/White, Bezel: Silver
Invicta 31644 Black/blue Grand Subaqua Noma Iii Silicone Band Men`s 56mm Watch - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue