$221
Genuine & Authentic DKNY
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT DKNY
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | DKNY |
| SKU: | 12472270 |
| MPN: | DK1G047L0015 |
| GTIN: | 4894626300677 |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Silver |
| Case Size: | 36 mm |
| Dial Size: | 28.5 mm |
| Reference Number: | DK1G047L0015 |
| Style: | Chambers Multi Function |
| Band Material: | Leather |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Closure: | Buckle |
| Department: | Men |
| Display: | Analog |
| Indices: | Stick Indexes |
| Movement: | Japan Movement |
| Type: | Wristwatch |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Functionality: | 3 Hands Date |
| Case Opening: | 27.5 mm |
| Case Thickness: | 9.5 mm |
| LACOSTE: | DKNY |