$209
Genuine & Authentic Casio
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 12472988 |
| GTIN: | 4549526306372 |
| Model: | Casio G-Shock G-Squad |
| Bezel Color: | Green |
| Color of the strap: | Green lime |
| Band Color: | Green |
| Dial Color: | Black |
| Size box: | 49 4 mm x 45 9 mm x 15 mm |
| Screen: | Digital |
| Material - strap: | Resin |
| Strap: | Resin |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Closing: | Buckle |
| Case: | RESIN |
| Thickness box: | 15 mm |
| Department: | Man |
| Style: | Casual Sport |
| Features: | Phone finder phone locator lap memory 100 vibrating alarm Counter of steps Bluetooth® Smart Mobile link training function 1 second stopwatch acceleration sensor Alarm Mineral Crystal Perpetual Calendar Shock-Resistant Water-Resistant |
| Case Material: | Resin |
| Resistance to water: | 200m (20 ATM) |
| Form of the watch: | Squared |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| For: | Man |
| Type strap: | Strap two pieces |
| With Papers: | Yes |
| With brochure: | Yes |
| with documentation: | Yes |
| With wrap original: | Yes |
| Reference Number: | GBD-200-9ER GBD200-9D GBD200-9 |
| Dorso: | Solid |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Resin |
| Case Finish: | Matt |
| Warranty the manufacturer`s: | 2 years |