SALE: $145 (-24%) $190
Genuine & Authentic Armani Exchange
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Armani Exchange
The modern wardrobe as only Giorgio Armani could envision it, Armani Exchange embodies the youthful spirit of a new generation. Armani Exchange takes a playful, urban approach to apparel and accessories. Launched in 1991, Armani Exchange retails fashion and lifestyle products and is known for its occasionally provocative ad campaigns. Targeted as the more accessible Armani brand, it is inspired by street-chic culture and dance music.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armani Exchange |
| SKU: | 12473629 |
| MPN: | AX2453 |
| GTIN: | 4064092270051 |
| Model: | Armani Exchange Hampton AX2453 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Two-tone (Silver-tone and Gold-tone) |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 46 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AX2453 |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 22 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 46 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Hampton |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Armani Exchange Hampton Black Dial Black Ion-plated Men`s Watch AX2104 - Black, Dial: Black, Band: Black
Armani Exchange Hampton Black Dial Men`s Gift Set AX7101 - Dial: Black, Band: Black-plated, Bezel: Black-plated
Armani Exchange Hampton Chronograph Quartz Men`s Watch AX2465 - Dial: Skeleton, Band: Black, Bezel: Black