$104
Genuine & Authentic Pierre Cardin
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 12474187 |
| MPN: | PC8420 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 42 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Round |
| Theme: | Designer Tortoise |
| Frame Material: | Acetate |
| Features: | Full Rim Round Square |