SALE: $138 (-27%) $190
Genuine & Authentic Armani Exchange
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Armani Exchange
The modern wardrobe as only Giorgio Armani could envision it, Armani Exchange embodies the youthful spirit of a new generation. Armani Exchange takes a playful, urban approach to apparel and accessories. Launched in 1991, Armani Exchange retails fashion and lifestyle products and is known for its occasionally provocative ad campaigns. Targeted as the more accessible Armani brand, it is inspired by street-chic culture and dance music.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Armani Exchange |
| SKU: | 12480402 |
| MPN: | AX1865 |
| GTIN: | 723763312851 |
| Model: | Armani Exchange Dante AX1865 |
| Dial Color: | Black |
| Band Color: | Two-tone (Silver and Gold tone) |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | AX1865 |
| Style: | Watches |
| Features: | Chronograph Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Leather |
| Display: | Black |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 42 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Dante |