$290
Genuine & Authentic Oakley
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Oakley
Oakley is a leading eyewear brand known for its innovative sports sunglasses and performance gear. With a focus on advanced lens technology and durability, Oakley products are designed for athletes and outdoor enthusiasts. Whether you`re biking, skiing, or just enjoying the sun, Oakley provides stylish and high-performance options that enhance your experience while protecting your eyes.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Oakley |
| SKU: | 12487043 |
| MPN: | 810501 |
| GTIN: | 888392216465 |
| Model: | Pitchman R |
| Frame Color: | Satin Black |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Lens Width: | 50 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 43 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Round |
| Frame Material: | O_Matter |
| Features: | Full Rim |
| Country of Origin: | Thailand |
| Lenses: | Demo with Print |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Oakley Pitchman OX8050-0553 Polished Black 53/18/140 Eyeglasses - Frame: Polished Black
Oakley Eyeglasses Pitchman OX 8050-1555 55-18 Black Silver with Red Frames - Frame: Black Ink Frames Matte Black Silver & Red Temples, Lens: Clear Demos
Oakley Pitchman Frames - Satin Black - Satin Black/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Frame 0Ox8050 Pitchman Rectangle Frames - Polished Grey Smoke / Clear - Polished Grey Smoke/Demo Lens, lens__map: Clear
Oakley Frame 0Ox8149 Pitchman R Carbon Round Frames - Satin Grey Smoke / Clear - Satin Grey Smoke/Demo Lens, lens__map: Clear