SALE: $305 (-19%) $375
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9474222 |
| MPN: | AT2240-51E |
| GTIN: | 0013205107115 |
| Model: | Citizen Eco-Drive Axiom |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 23 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | No Hour Marks |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator 12-Hour Dial Push/Pull Crown Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | AT2240-51E |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen Axiom SC Chronograph Black Dial Men`s Watch CA4580-50E - Black, Dial: Black, Band: Silver-tone
Citizen Men`s Axiom Black Dial Watch - AU1065-07E - Dial: Black, Band: Black
Citizen Men`s Watch Axiom Eco-drive Chronograph Black Dial Bracelet AT2242-55F - Dial: Black, Band: Yellow
Citizen GA1053-01A Ladies Eco-drive Axiom White Dial Strap 30 mm Watch - Dial: White, Band: White, Bezel: Gold
Citizen EM0630-51D Ladies Axiom Mop Dial Bracelet 28mmWatch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver