$465
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9474295 |
| GTIN: | 013205160493 |
| Model: | Citizen Star Wars Millennium Falcon Ana-Digi |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | White |
| Lug Width: | 15 mm |
| Case Size: | 34mm X 45mm |
| Band Width: | 15 mm |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Casual |
| Features: | Backlight Chronograph Date Indicator Day/Date Mineral Crystal Perpetual Calendar Scratch-Resistant Seconds Hand Water-Resistant Day Temperature Display |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog & Digital |
YOU MIGHT ALSO LIKE