SALE: $415 $425
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9474581 |
| MPN: | BN0162-02X |
| GTIN: | 013205157349 |
| Model: | Citizen Promaster |
| Bezel Color: | Black Gold |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 16 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Baton Indexes Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2021-Now |
| Case Thickness: | 11.5 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Scratch-Resistant Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Eco-Drive |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | BN0162-02X |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen AV0071-03A Men`s Promaster Tsuno Chronograph Racer Watch - Dial: Silver, Band: Red, Black
Citizen Promaster Diver Men`s Eco Drive Watch - BN0151-17L - Dial: Blue, Band: Blue
Citizen Promaster Navihawk A-t Chronograph Men`s Watch AT8304-57A Warranty - Silver, Dial: Silver-tone, Band: Gray
Citizen Promaster Dive Automatic Black Dial Men`s Watch NY0156-04E - Black, Dial: Red, Black, Band: Black
Citizen Men`s Promaster Sea Lefty Automatic Black Dial Watch - NY0040-50E - Dial: Black
Citizen Eco Drive Divers Sports Promaster Altichron 200M Watch BN5058-07E - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black
Citizen Promaster Fujitsubo 41MM Automatic - NB6021-68L Mens Watch - Dial: Blue, Band: Silver
Citizen Promaster Marine Eco-drive Black Dial Men`s Watch BN2024-05E - Black, Dial: Black, Blue, Band: Black