$279
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9474594 |
| MPN: | EW1250-54D |
| GTIN: | 0013205081293 |
| Model: | Citizen Silhouette |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Band Width: | 14 mm |
| Case Size: | 25.1 mm |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Number of Jewels: | 6 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | EW1250-54D |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator Seconds Hand 12-Hour Dial Push/Pull Crown Scratch-Resistant |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen EX1150-52E Swarovski Crystal Bangle Silhouette Women`s Watch - Dial: Black, Band: Silver
Citizen FE1192-58A Eco-drive Silhouette Crystal Bezel Gold Tone Women`s Watch - Dial: Silver, Band: Gold, Bezel: Gold
Citizen Silhouette Eco-drive Mop Dial Two-tone Stainless Steel Ladies Watch - White, Dial: Mother of Pearl, Band: Silver-tone
Citizen Women`s Classic Eco-drive Silver Stainless Steel Watch 28 MM EW2650-51D - Dial: Silver