$539
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9474610 |
| MPN: | CA4497-86X |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Green |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Green |
| Lug Width: | 22 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Warranty: | Factory Warranty |
| Movement: | Quartz Solar powered |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | CA4497-86X |
| Department: | Men`s |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Titanium |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Sport Dress |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Chronograph Date Indicator Power Reserve Indicator Tachymeter Water Resistant |
| Case Material: | Titanium |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |