SALE: $284 (-48%) $550
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9475263 |
| MPN: | FE6160-57L |
| GTIN: | 4974374334916 |
| Model: | FE6160-57L |
| Dial Color: | Blue |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | Blue |
| Case Size: | 35 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | FE6160-57L |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second Solar-powered |
| Movement: | Eco-Drive |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Blue |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Diamond |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Theme: | Designer |
| Closure: | Deployment with Push Button Release |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Case Diameter: | 35 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Carson |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen - Men`s Axiom Eco-drive Watch Stainless Steel W/black Model AU1060-51E - Silver-Tone, Dial: Black, Band: Blue, Silver
Citizen Corso Eco-drive Grey Dial Men`s Watch AW1740-54H - Grey, Dial: Grey, Band: Silver-tone
Citizen Watch Women Eco-drive EM0952-55A - Dial: White, Band: Gold, Bezel: Gold
Citizen Eco-drive Silver Dial Black Leather Men`s Watch AW1236-03A - Dial: Silver, Band: Black, Bezel: Silver
Citizen Captain Marvel Collectible Women`s Watch with Eco-drive Technology - Dial: White