$191
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9475728 |
| MPN: | BH167350E |
| GTIN: | 0013205111372 |
| Model: | BH1673-50E |
| Color: | Black |
| Bezel Color: | Silver Gold Black |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 26 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| With Papers: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Caseback: | Solid |
| Theme: | Designer |
| Case Thickness: | 9 mm |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 26 mm x 38 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator Limited Edition 12-Hour Dial Push/Pull Crown |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | BH167350E |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE