$302
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9475943 |
| MPN: | AU1069-06W |
| GTIN: | 0013205138645 |
| Model: | Disney Mickey Mouse |
| Bezel Color: | Silver Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 23 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | No Hour Marks |
| Case Thickness: | 7 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Snap |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator Acrylic Crystal 12-Hour Dial Push/Pull Crown Splash Proof Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 10 m (1 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | AU1069-06W |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen AU1068-50W Eco-drive Disney Mickey Mouse Axiom Men`s Black Ion Watch - Dial: Black, Band: Black
Citizen Eco Drive Disney Mickey Mouse Gold Tone Stainless Steel Quartz Watch - Gold, Quartz
Disney Mickey Mouse Watches For Women Gold Citizen Eco Drive Wrist Watch - Gold
Citizen AW1595-78W Tee Time Disney Mickey Mouse Collection Eco-drive Men`s Watch - Dial: Green, Band: Silver, Bezel: Grren & Black
Citizen BV1132-16W Disney Mickey Mouse Eco-drive Black Leather Band Watch - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Gold
Citizen Women`s Watch Disney Disco Minnie Eco-drive Silver Bracelet FE6106-52W - Dial: Blue, Band: Silver
Citizen AP1053-15W Disney Mickey Mouse Collection Moon Phase Eco-drive Watch - Dial: White, Band: Black, Bezel: Rose Gold
Citizen AW1529-81W Disney Mickey Mouse Eco-drive Blue Dial Stainless Men`s Watch - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Blue