SALE: $290 (-25%) $385
Genuine & Authentic Bottega Veneta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Bottega Veneta
Founded in 1966, Bottega Veneta is a luxury brand with a heritage of Italian craftsmanship. Inspired by Italian culture with a progressive global outlook, Bottega Veneta uses the finest material to create artisanal leather goods, ready-to-wear, fragrance, fine jewellery, furniture and home collections.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Bottega Veneta |
| SKU: | 9487147 |
| MPN: | BV1257O |
| GTIN: | 889652448350 |
| Model: | BV1257O |
| Frame Color: | Brown |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Frames |
| Style: | Full Rim |
| Vertical: | 43 mm |
| Frame Material: | Plastic |
| Features: | prescription-ready |
| Country of Origin: | Italy |