$96
Genuine & Authentic Skechers
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Skechers
Skechers designs and develops lifestyle and performance product known for style, innovation, quality and comfort. Along with its diverse footwear offering, the Company’s head-to-toe collections for men, women and kids include a growing range of apparel and accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Skechers |
| SKU: | 9497610 |
| MPN: | Skechers SE1643 001 |
| GTIN: | 0089214374619 |
| Model: | Skechers SE1643 001 |
| Frame Color: | Black/Pink |
| Color: | Black/Pink |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Socket Width: | 49mm |
| Temple Length: | 135mm |
| Frame Width: | 49mm |
| Bridge Width: | 14 mm |
| Lens Width: | 49mm |
| Vertical: | 33mm |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Gender: | Girls |
| Department: | Girls |
| Style: | Full Rim |
| Personalized: | No |
| Frame Material: | Acetate Plastic |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Full Rim Square |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
| Product Line: | Skechers |
| Lenses: | Demo with Print |
| Manufacturer Color: | Black/Pink |