SALE: $140 $145
Genuine & Authentic Nautica
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Nautica
Nautica is a leading lifestyle brand that captures the essence of the sea, offering a wide range of stylish and versatile clothing and accessories for both men and women. With a focus on quality and timeless nautical themes, Nautica brings a refreshing approach to casual wear, celebrating an active and adventurous lifestyle.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Nautica |
| SKU: | 9501086 |
| MPN: | NAPPRH019 |
| GTIN: | 656086089554 |
| Model: | Nautica Newport |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Central Second Date Indicator Day/Date Day Indicator Mineral Crystal Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | NAPPRH019 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Brushed |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE