SALE: $265 (-55%) $595
Genuine & Authentic Burberry
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Burberry
Burberry is a prestigious British luxury brand known for its iconic trench coats and distinctive tartan pattern. With a rich heritage in fashion, Burberry offers a wide range of clothing, accessories, and fragrances that embody sophistication and timeless style. Whether you`re seeking classic outerwear or contemporary designs, Burberry delivers quality and elegance that elevate any wardrobe.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Burberry |
| SKU: | 9501205 |
| MPN: | BU9034 |
| GTIN: | 822138042789 |
| Model: | Burberry The City |
| Bezel Color: | Rose |
| Band Color: | Rose tone |
| Dial Color: | Rose |
| Max Wrist Size: | 6.76-7 in |
| Lug Width: | 18 mm |
| Case Size: | 38 mm |
| Band Width: | 18 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Closure: | Butterfly Clasp |
| Dial Pattern: | Geometric |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Caseback: | Snap |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Push/Pull Crown Sapphire Crystal Seconds Hand Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | BU9034 |
| With Service Records: | Yes |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Burberry BU9751 The City Chronograph Two-tone Gold 38mm Unisex Watch - Dial: Silver, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold
Burberry BU9754 The City Rose Stainless Steel Chronograph Dial Watch - Dial: Bronze, Brown, Band: Rose gold, Bezel: Rose
Burberry The City BU9900 Silver Dial Men`s Watch 42mm - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver