$604
Genuine & Authentic Bottega Veneta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Bottega Veneta
Founded in 1966, Bottega Veneta is a luxury brand with a heritage of Italian craftsmanship. Inspired by Italian culture with a progressive global outlook, Bottega Veneta uses the finest material to create artisanal leather goods, ready-to-wear, fragrance, fine jewellery, furniture and home collections.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Bottega Veneta |
| SKU: | 9502102 |
| MPN: | BV1180o-002 |
| GTIN: | 889652405582 |
| Frame Color: | Brown |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 135 |
| Vertical: | 42 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Acetate |
| Theme: | Classic Designer Retro bold frame hinge look luxury readers |
| Features: | Cat Eye Full Rim |
| Country of Origin: | Italy |