$365
Genuine & Authentic Citizen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 9502136 |
| MPN: | EM0843-51D EM084351D |
| GTIN: | 0013205142604 |
| Model: | Silhouette |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Rose Gold |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 28 mm |
| Band Width: | 15 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | Diamond Markers |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 8 mm |
| Handedness: | Right |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Diamond |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Diamond Accent Seconds Hand 12-Hour Dial Push/Pull Crown Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | EM0843-51D EM084351D |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Citizen Eco-drive Silhouette Solar Grey Dial Women`s Watch EW1250-54A - Dial: Gray, Band: Silver, Bezel: Silver
Citizen FE7040-53E Silhouette Crystal Ladies Black Dial 36mm Watch - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Citizen EW1228-53D Women`s Silhouette Crystal Mop Dial 29 mm Watch - Dial: White, Band: Gold, Pink, Bezel: Crystal
Citizen FE7043-55A Silhouette Crystal Eco-drive Women`s 36 mm Watch - Dial: Silver, Band: Pink, Bezel: Pink
Citizen Silhouette Crystal Blue Dial Ladies Watch FE1234-50L - Blue, Dial: Blue, Band: Silver, Gold