$122
Genuine & Authentic Lacoste
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Lacoste
Lacoste is a renowned lifestyle brand famous for its iconic polo shirts and casual apparel. Known for its classic French style, Lacoste combines comfort and elegance, offering a wide range of clothing, footwear, and accessories. With Lacoste, you can enjoy timeless designs that reflect a sporty yet sophisticated aesthetic, making it a favorite choice for fashion-conscious individuals worldwide.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Lacoste |
| SKU: | 9502375 |
| GTIN: | 886895402798 |
| Model: | LACOSTE L2248 001 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 19mm |
| Lens Width: | 53 mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Vertical: | 40 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Rectangular |
| Frame Material: | Metal |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Half Rim Rectangular |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Lacoste L2278 710 54mm Matte Gold Havana Men`s Ophthalmic Eyeglasses Frame - Frame: Matte Gold
Lacoste L2840 210 54mm Striped Brown Unisex Ophthalmic Rx Eyeglasses Frame - Frame: STRIPED BROWN
Lacoste L2852 218 53mm Blonde Havana Unisex Ophthalmic Rx Eyeglasses Frame - Frame: Blonde Havana
Lacoste L2827 466 52mm Striped Grey Black Unisex Eyeglasses Ophthalmic Rx Frame - Gray, Frame: Gray