$791
Genuine & Authentic Seiko
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Seiko
Seiko is a distinguished watch brand known for its precision engineering and timeless design. With a rich history in horology, Seiko offers a wide range of watches from elegant dress pieces to advanced sports models. Seiko’s commitment to innovation and quality craftsmanship ensures reliability and style, making it a trusted choice for watch enthusiasts around the world.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Seiko |
| SKU: | 9502569 |
| MPN: | SSA461 |
| Model: | Seiko Presage Style60`s |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Brown |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 39.5 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | Manufacturer Box & Papers |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Classic Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant LumiBrite |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | SSA461 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Type of Certificate: | Certificate of Origin |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Japan |
| Certificate: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Seiko Presage Automatic Leather Strap SRPB43 - Dial: Silver, Band: Black, Bezel: Silver
Seiko Men`s Presage Automatic Stainless Case Blue Steel Band Watch SRPF53 - Band: Blue
Seiko Presage Automatic Zen Garden Blue SRPD41 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver
Seiko Presage Cocktail Time SRE012 Pink Dial Steel 30 mm Automatic Women`s Watch - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: Rose Gold
Seiko Presage Automatic Blue Dial Men`s Watch SRPL07J1 - Dial: Blue, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Seiko Presage Pink-tinged Dial SRPF47 - Dial: Pink, Band: Silver, Bezel: White
Seiko Presage Cocktail Time - SRPE43 - Dial: Blue, Band: Black, Bezel: Silver
Seiko SRPH95J1 SRPH95 Men Presage Automatic Stainless Black Tone WR - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black