$428
Genuine & Authentic Fossil
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fossil
Fossil is an American watch and lifestyle company, creatively rooted in authentic vintage and classic design. Fossil strive to create high-quality watches, bags, jewelry and more that preserve the best of the past while updating it for today.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fossil |
| SKU: | 9662225 |
| MPN: | LL1004 |
| GTIN: | 691464106065 |
| Model: | Speedster |
| Bezel Color: | Silver |
| Dial Color: | Red |
| Band Color: | Silver |
| Case Size: | 36 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Features: | Limited Edition Water-Resistant |
| Department: | Men |
| Display: | Analog |
| Indices: | Luminous |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Year Manufactured: | 2000-2009 |
| Band Material: | Stainless Steel |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | LL1004 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Style: | Casual |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Movement: | Quartz |
| Type: | Wristwatch |