SALE: $131 (-67%) $393
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 9663637 |
| MPN: | 1771 |
| GTIN: | 0843836017718 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | Blue / Red / Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Dot |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel Type: | Uni-directional Rotating |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Pro Diver |
| Closure: | Deployant |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11.4 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Casual Classic |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Luminous Hands Shock-Resistant Luminous Indexes Small Second Multifunction Scratch-Resistant Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 1771 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 42MM Men`s Pro Diver Automatic 3 Hand Gold Dial Stainless Watch 29183 - Gold, Dial: Gold, Band: Gold
Invicta Pro Diver Automatic Black Dial Sprite Bezel Men`s Watch 34335 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Black Dial Men`s Watch 22799 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black Ion-plated
Invicta Women`s 6895 Pro Diver Quartz 30mm Two-tone Stainless Steel Watch - Dial: White, Band: Silver, Bezel: Silver
Invicta 26973 Men`s Pro Diver Black Dial Two Tone Bracelet Watch - Dial: Black, Band: Multicolor (Silver-Tone and Gold-Tone), Bezel: Silver-tone
Invicta Pro Diver Chronograph Blue Dial Men`s Watch 22313 - Dial: Blue, Band: Two-tone (Black and Gold-tone), Bezel: Gold-plated
Invicta Pro Diver Scuba Quartz Red Black Mens Watch 34009 - Dial: Black, Band: Red, Bezel: Black
Invicta Men`s 30956 Pro Diver Quartz 3 Hand Black Dial Stainless Steel Watch - Dial: Silver, Black, Band: Silver, Bezel: Silver, Blue, Black