$149
Genuine & Authentic Invicta
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 9670928 |
| MPN: | 14880 |
| GTIN: | 0886678181308 |
| Model: | Specialty |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Arabic Numerals 12 h Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet/Link Band |
| Case Thickness: | 12.5 mm |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 14880 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Gunmetal |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Invicta 48937 Specialty 44mm Gold Case Silver Mesh Band Japan Quartz 50M Watch - Dial: Gold, Band: Silver, Gold, Bezel: Gold
Invicta Specialty Silver Dial White Leather Men`s Watch 12170 - Dial: Silver, Band: White, Bezel: Silver-tone
Invicta Specialty Multi-function Silver Dial Men`s Watch 12172 - Black / Gold / Silver, Dial: Silver, Band: Black
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47405 - Dial: Black, Band: Gold-tone, Bezel: Gold-tone
Invicta Women`s Watch Specialty Quartz Black Dial Yellow Gold Bracelet 47504 - Dial: Black, Band: Yellow
Invicta Specialty Quartz Black Dial Men`s Watch 47492 - Dial: Black, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Rose Gold-tone
Invicta Men`s Watch Specialty Quartz Green Dial Yellow Gold Steel Bracelet 49530 - Dial: Green, Band: Yellow
Invicta Specialty Chronograph Quartz Black Dial Men`s Watch 37146 - Dial: Black, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone