$155
Genuine & Authentic Tommy Hilfiger
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tommy Hilfiger
Tommy Hilfiger is a global lifestyle brand known for its classic American style with a modern twist. Offering a wide range of clothing, accessories, and footwear, Tommy Hilfiger combines preppy influences with contemporary designs. Tommy Hilfiger continues to be a leader in fashion, representing timeless elegance and casual sophistication.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tommy Hilfiger |
| SKU: | 9679720 |
| MPN: | 1790863 |
| Model: | 1790863 |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Gray |
| Dial Color: | Silver |
| Max Wrist Size: | 7.26-7.5 in |
| Case Size: | 45 mm |
| Closure: | Buckle |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men`s |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | oz |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress |
| Age Group: | Adult |
| Features: | Water Resistant Date |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 1790863 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone/Rubber |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE