$171
Genuine & Authentic Swatch
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Swatch
Swatch is a playful watch brand known for its vibrant designs and innovative styles. Offering a wide range of colorful timepieces, Swatch combines fashion with functionality, appealing to all ages. With Swatch, you can express your unique personality and stay on time with bold, creative designs that elevate any outfit.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Swatch |
| SKU: | 9681677 |
| MPN: | SUSB407 |
| GTIN: | 7610522808324 |
| Model: | Swatch Originals |
| Bezel Color: | White |
| Band Color: | Black White |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 42 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Countdown |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Luxury Sport |
| Features: | Chronograph Date Indicator Swiss Made |
| Case Material: | Plastic |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | SUSB407 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Swiss Swatch Originals Pavimento Black Multicolor Silicone Watch 41mm SUOB142 - Dial: Multicolor, Band: Multicolor, Bezel: Black
Swiss Swatch Originals Camouclouds Navy Blue Watch 40mm SUON140 - Dial: Green, Blue camouflage, Band: Green, Blue camouflage, Bezel: Green, Semi-transparent blue
Swiss Swatch Originals Pneumatic Chrono Date Silicone Watch 42mm SUSB412 - Dial: Sun-brushed red, Band: Black, Bezel: Gray
Swiss Swatch Originals Pearlypurple Silicone Date Watch 34mm GV403 - Dial: Sun-brushed purple, Band: Purple, Bezel: Purple
Swatch Originals Gent Blue Rebel Blue Dial Men`s Watch SO29N704 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue