SALE: $104 (-49%) $203
Genuine & Authentic Alexander McQueen
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Alexander McQueen
Alexander McQueen is a renowned luxury fashion brand celebrated for its avant-garde designs and exquisite craftsmanship. Known for pushing boundaries in fashion, Alexander McQueen offers a range of clothing, accessories, and footwear that blend dark romanticism with modern elegance. With Alexander McQueen, you can experience bold creativity and artistry, making a powerful statement in style and sophistication.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Alexander McQueen |
| SKU: | 9683670 |
| MPN: | Mq0166oa |
| Model: | Mq0166oa |
| Frame Color: | Gold |
| Bridge Width: | 15 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 55 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Unisex Adults |
| Features: | Half Frame Half-Rim Hypoallergenic Nickel Free |
| Frame Material: | Plastic Acetate Metal |
| Style: | Shield |
| Theme: | Designer Holiday Valentine Classic Going Out Cars Teacher London Paris Beach |
| Type: | Eyeglasses |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Character Family: | Cars Home |
| Product Line: | Eyewear |
| Vertical: | 47 mm |