SALE: $488 (-25%) $650
Genuine & Authentic Shinola
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Shinola
Shinola is a luxury design brand with an unwavering commitment to crafting products that are built to last—from timepieces to leather goods, jewelry to audio.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Shinola |
| SKU: | 9683881 |
| MPN: | S0120224035 |
| Model: | Shinola The Runwell |
| Bezel Color: | Brown |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 41 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Features: | Luminous Hands Sapphire Crystal Water-Resistant |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| Reference Number: | S0120224035 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | United States |
| Display: | Analog |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes |
YOU MIGHT ALSO LIKE