SALE: $140 (-65%) $399
Genuine & Authentic Garrett Leight
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Garrett Leight
The eyewear company Garrett Leight offers premium sunglasses as well as optical frames that showcase its stylish brand identity. Garrett Leight has gained recognition through its contemporary design approach and meticulous attention to detail which results in eyewear that combines traditional styles with contemporary elements. The collection from Garrett Leight allows you to choose fashionable eyewear that combines style with comfort and durability.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Garrett Leight |
| SKU: | 9686973 |
| MPN: | Ruskin Blue Light Technology |
| GTIN: | 0810018274603 |
| Model: | Ruskin Blue Light Technology |
| Frame Color: | Brown |
| Bridge Width: | 22 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Lens Socket Width: | 48 mm |
| Character: | Vision |
| Department: | Women |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free Square |
| Frame Material: | Plastic Acetate |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Style: | Square |
| Theme: | Designer Tortoise Boho Classic Logo Hip Hop Teacher Holiday Beach Happy |
| Type: | Eyeglasses |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Character Family: | Cars Home |
| Product Line: | Eyewear |
| Vertical: | 40 mm |