SALE: $215 (-38%) $349
Genuine & Authentic Fendi
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Fendi
Fendi is a prestigious Italian luxury brand known for its exquisite leather goods, fashion, and accessories. Renowned for its iconic designs, Fendi combines tradition with innovation, offering a range of stylish handbags, clothing, and footwear that epitomize elegance. With Fendi, you can experience luxury and craftsmanship that enhances your individual style and makes a lasting impression.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Fendi |
| SKU: | 9690555 |
| Model: | F1036 |
| Frame Color: | Tortoise Mustard |
| Color: | Tortoise Mustard |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Socket Width: | 52MM |
| Temple Length: | 135mm |
| Frame Width: | 52mm |
| Bridge Width: | 17mm |
| Lens Width: | 52mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Vertical: | 37 mm |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Department: | Unisex |
| Style: | Square |
| Personalized: | No |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Plastic |
| Features: | Full Rim Square |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Type: | Eyeglasses |
| Theme: | Designer Tortoise |
| Product Line: | Fendi |
| Lenses: | Demo with Print |