$316
Genuine & Authentic Tissot
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tissot
Tissot is a prestigious Swiss watch brand known for its tradition of quality and innovation. With a diverse range of styles, Tissot offers timepieces that blend classic elegance with modern technology. Whether you seek precision sports watches or sophisticated dress watches, Tissot provides reliable craftsmanship and timeless design, making it a favorite among watch enthusiasts worldwide.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tissot |
| SKU: | 9691765 |
| MPN: | T1374101142100 |
| Model: | Tissot PRX |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Red |
| Lug Width: | 12 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 12 mm |
| Dial Pattern: | Linen |
| Number of Jewels: | 3 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Date Indicator Sapphire Crystal Swiss Made |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | T137.410.11.421.00 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Tissot Prx Quartz Gold Tone 35mm Champagne Dial Unisex Watch T1372103302100 - Dial: Champagne, Band: Gold, Bezel: Gold
Tissot Prx Black Dial Rubber Strap 40mm Mens Quartz Watch T1374101705100 - Dial: Black
Tissot Prx Digital Quartz Silver Dial Men`s Watch T1374631103000 - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Tissot Unisex Prx 35mm Quartz Digital Watch T1372633302000 - Dial: Champagne, Band: Gold, Other Dial: Gold
Tissot Prx Digital Quartz Silver Dial Watch T1372631103000 - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Tissot T-classic Automatic Green Dial Men`s Watch T1374071109101 - Dial: Green, Band: Silver-tone, Bezel: Silver-tone
Tissot Prx Digital Quartz Black Dial Men`s Watch T1372631105000 - Dial: Black, Band: Silver, Bezel: Silver
Tissot Prx Stainless Steel Blue Dial 40mm Quartz Unisex Watch T1374101104100 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Silver