SALE: $290 (-39%) $475
Genuine & Authentic Dior
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Dior
Dior is a legendary French luxury brand known for its haute couture, elegant ready-to-wear, and iconic fragrances. Renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship, Dior embodies timeless sophistication and feminine beauty. With Dior, you can experience the pinnacle of luxury fashion, making it a preferred choice for those seeking to elevate their style with elegance and grace.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Dior |
| SKU: | 9693383 |
| MPN: | Montaigne 41 |
| GTIN: | 762753343567 |
| Model: | Montaigne 41 |
| Frame Color: | Black |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Style: | Cat Eye |
| Character: | Vision |
| Character Family: | Cars Home |
| Department: | Women |
| Features: | Full Rim Hypoallergenic Nickel Free |
| Frame Material: | Plastic Acetate |
| Product Line: | Eyewear |
| Theme: | Designer Italian Gambling/Casino University Geek Nerd Boho Holiday Beach Rock |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 43 mm |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Christian Dior Eyeglasses CD Montaigne 53 SX7 Havana 48mm RX - Frame: Havana, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne55 Jbw Eyeglasses Frame Women`s Blue Havana 52mm - Frame: Blue
Christian Dior Montaigne No. 32 SF2 Matte Red Silver Eyeglasses Frame 56-16-145 - Red, Frame: Silver, Lens: Clear
Christian Dior Montaigne N°55F 086 54mm Brown Havana Eyeglasses Frames Italy - Frame: Brown
Christian Dior MONTAIGNE18 C9K Havana White Framerx 50mm 18 140 - Frame: Havana White
Christian Dior 30MontaigneO S1I 2000 Havana Gold Eyeglasses 54-18 - Frame: DARK HAVANA GOLD
Christian Dior MONTAIGNE3F-SGN-52 Eyeglasses 52mm - Frame: SGN
Christian Dior MONTAIGNE34-TFW-51 Eyeglasses 51mm - Frame: 0TFW Blue Havana Black