$146
Genuine & Authentic Stührling
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Stührling
Stuhrling is a luxury watch brand renowned for its innovative designs and exceptional craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces that blend classic elegance with modern aesthetics, Stuhrling focuses on creating high-quality watches that cater to both casual wearers and watch enthusiasts. With a commitment to precision and style, Stuhrling`s collections feature intricate detailing and reliable movements, making it a favored choice for those seeking distinctive and affordable luxury in their watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Stührling |
| SKU: | 9700977 |
| MPN: | ST-90050 |
| Model: | Skeleton |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Gold |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 20 Jewels |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 1/2" |
| Water Resistance Rating: | 50 m (5 ATM) |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Dress/Formal Big Face |
| Features: | 12-Hour Dial Self-Winding Skeleton Water-Resistant |
| Case Material: | Krysterna Crystal |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | ST-90050 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Stuhrling Denmark 3947 Automatic 42mm Skeleton Brown/leather Gray Dial Wristwatch 3947.3 - Dial: Gray, Band: Brown
Stuhrling Legacy Automatic Skeleton Rose/ Browm Rose Dial Wristwatch 1019.03 - Dial: Red, Band: Brown
Stuhrling Edwardian Automatic 44mm Skeleton Blue/silver Silver Dial Wristwatch 4056.2 - Dial: Gray, Band: Blue
Stuhrling Legacy Black/black Rubber Skeleton Dial Wristwatch 877C.07 - Dial: Other, Band: Black
Stuhrling Legacy Gray/black Rubber Skeleton Dial Wristwatch 877C.04 - Dial: Other, Band: Gray
Stuhrling Legacy Blue/black Rubber Skeleton Dial Wristwatch 877C.05 - Dial: Other, Band: Blue
Stuhrling Emperor`s Grandeur Dual Time Automatic 46mm Skeleton Silver/stainless Steel Si - Dial: Gray, Band: Silver
Stuhrling Radiance Automatic 44mm Skeleton Black/silver Black Dial Wristwatch 1013.01 - Dial: Black, Band: Silver