$531
Genuine & Authentic MCM
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT MCM
With its global creative hub based in Berlin, MCM is a globally diverse, multicultural brand, steeped in rich heritage.
Celebrated by cultural icons, established and rising creative forces, athletes, and musicians, MCM continues to inspire and lead through its cutting-edge innovations and expert craftsmanship.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | MCM |
| SKU: | 9702091 |
| GTIN: | 8809675853780 |
| Model: | MCM Spot Visetos |
| Handle/Strap Color: | Black |
| Hardware Color: | Silver |
| Lining Color: | Black |
| Exterior Color: | Scooter Red (Deep red or dark red) |
| Bag Width: | 13.5” (bottom)-20” (top) |
| Size: | Medium |
| Country of Origin: | Korea Republic of |
| Pattern: | Visetos |
| Bag Height: | ~11" |
| Closure: | open |
| Handle Drop: | ~9.5" |
| Lining Material: | Cotton |
| Bag Depth: | ~6.75" |
| Exterior Material: | Coated canvas |
| Department: | Women |
| Style: | Tote |
| Theme: | Metal |
| Strap Drop: | ~9.5" |
| Finish: | Metallic |
| Handle/Strap Material: | Leather |