$140
Genuine & Authentic Carrera
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Carrera
Carrera is a renowned eyewear brand celebrated for its stylish and sporty sunglasses designed for active lifestyles. Known for its commitment to quality and innovation, Carrera combines modern design with advanced technology to provide optimal protection and comfort. With Carrera, you can enjoy a perfect blend of fashion and functionality, making it a favorite choice for athletes and fashion enthusiasts alike.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Carrera |
| SKU: | 9703625 |
| MPN: | Carrera 286 79U 57mm |
| GTIN: | 716736703046 |
| Model: | CAR 286 |
| Frame Color: | Beige |
| Lens Socket Width: | 57 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Temple Length: | 145mm |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Acetate |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Carrera Opt WM Carrera 3011 01ED 00 Green Square Women`s Eyeglasses - Frame: Green
Carrera CA5511 Mix Purple Pink Havana 0PT Plastic Eyeglasses Frame 55-15-140 - Purple, Frame: Purple, Lens: Clear
Carrera 294 08A Eyeglasses Black Grey Frame 49mm - Frame: Black Gray
Carrera CA6616 Crystal Grey 0QP Plastic Eyeglasses Frame 50-23-145 Optyl Square - Crystal Grey, Frame: Crystal Grey, Lens: Clear
Carrera 8870 807 Eyeglasses Men`s Black Semi Rim Rectangle Shape 55mm - Frame: Black