$115
Genuine & Authentic Pulsar
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Pulsar
PULSAR burst onto the world watch market with the first ever LED watch in 1972 and since then the name has been synonymous with adventurous and leading edge design. Today, PULSAR continues the tradition with new collections that are as individual, as distinctive and as desirable as any in the brands history.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pulsar |
| SKU: | 9705131 |
| MPN: | PP6008 |
| Model: | PP6008 |
| Dial Color: | Brown |
| Bezel Color: | Rose Gold |
| Band Color: | Brown |
| Case Size: | 38mm |
| Department: | Women |
| Age Group: | Adult |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance Rating: | 30 m (3 ATM) |
| Indices: | 12-Hour Dial |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Movement: | Quartz Battery |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Type: | Wristwatch |
| With Papers: | No |
| Display: | Analog |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Style: | Dress |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Features: | Day & Date 12-Hour Dial Mineral Crystal |
| Case Finish: | Brushed |