$128
Genuine & Authentic Tory Burch
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tory Burch
Tory Burch is an American fashion designer, businesswoman and philanthropist. She is the Executive Chairman and Chief Creative Officer of her own brand.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tory Burch |
| SKU: | 9705935 |
| MPN: | TY1014-104-50 |
| Model: | 3113560 |
| Color: | Brown |
| Frame Color: | Multicolor |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Size: | 17 mm |
| Bridge Size in Inches: | .67 Inch |
| Lens Socket Width: | 50 mm |
| Lens Socket Width in Inches: | 1.97 Inch |
| Size: | Medium |
| Temple Length: | 135 mm |
| Temple Length in Inches: | 5.31 Inch |
| Department: | Unisex Adults |
| Features: | Full Rim |
| Frame Material: | Acetate |
| Frame Shape: | Rectangular |
| Frame Structure: | Full Rim |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Women |
| Lens Material: | CR39 |
| Lens Strength: | 0.00-7.00 |
| Lens Technology: | Solid |
| Material: | Metal |
| MSRP: | 149.99 |
| New In Box: | Yes |
| Pattern: | Plain |
| Shape: | Rectangular |
| Strength: | 0.00-7.00 |
| Style: | Rectangle |
| Theme: | Designer |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 1 mm |
| Manufacturer Part Number: | TY1014-104-50 |
YOU MIGHT ALSO LIKE
Tory Burch Womens Designer Reading Glasses TY1036-490-51 mm in Purple - Purple, Frame: Purple, Lens: Clear
Tory Burch Designer Reading Glasses TY1009-102 in Silver 51mm - Silver, Frame: Multicolor, Lens: Clear
Tory Burch Designer Reading Glasses TY1003-107 in Black 50mm - Black, Frame: Multicolor, Lens: Clear
Tory Burch Designer Reading Glasses TY1024-385 in Brown Gold 50mm - Brown Gold, Frame: Multi-Color, Lens: Clear
Tory Burch Designer Reading Glasses TY1025-249 in Rose 51mm - Pink, Frame: Multicolor, Lens: Clear