SALE: $220 (-39%) $359
Genuine & Authentic Emilio Pucci
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Emilio Pucci
The Emilio Pucci designs merge simple geometric forms with vibrant color schemes. The Emilioform jersey with its fluid elastic fabric serves as his first choice because it provides absolute freedom of movement and flexibility.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emilio Pucci |
| SKU: | 9707467 |
| Model: | EP5100 |
| Lens Color: | Clear |
| Frame Color: | Tortoise |
| Color: | Tortoise Gold |
| Temple Length: | 140mm |
| Lens Socket Width: | 54mm |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Frame Width: | 54mm |
| Lens Width: | 54mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Department: | Women |
| Style: | Cats Eye |
| Product Line: | Emilio Pucci |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
| Features: | Cat Eye Full Rim |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Personalized: | No |
| Age Group: | ADULT |
| Custom Bundle: | No |
| Frame Material: | Acetate Metal Plastic |
| Lenses: | Demo with Print |
| Vertical: | 40 mm |