$414
Genuine & Authentic Silhouette
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Silhouette
Silhouette is a renowned eyewear brand celebrated for its lightweight and stylish glasses. Known for its innovative designs and exceptional comfort, Silhouette offers a wide range of frames that cater to various tastes. With Silhouette, you can enjoy elegant eyewear that enhances your look while providing superior functionality and durability, making it a favorite choice for discerning customers.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Silhouette |
| SKU: | 9709315 |
| GTIN: | 0888465262474 |
| Model: | Silhouette 5521/EW 7010 |
| Lens Color: | Clear |
| Frame Color: | Silver |
| Lens Width: | 49 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Lens Socket Width: | 49 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Made: | Austria |
| Style: | Rimless |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Lenses: | Clear Demo lenses with Anti-Reflective Coating |
| Vertical: | 31 mm |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Eyeglasses |
| Frame Material: | Titanium |
| Features: | Rimless |