$106
Genuine & Authentic Tory Burch
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Tory Burch
Tory Burch is an American fashion designer, businesswoman and philanthropist. She is the Executive Chairman and Chief Creative Officer of her own brand.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tory Burch |
| SKU: | 9712571 |
| MPN: | Tory Burch TY 1019 |
| GTIN: | 4872963189810 |
| Model: | Tory Burch TY 1019 |
| Frame Color: | (368) Dark Plum |
| Color: | (368) Dark Plum |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Bridge Size: | 16 mm |
| Temple Length: | 135 mm |
| Features: | Full Rim |
| Age Group: | Adult |
| Vertical: | 31 mm |
| Department: | Women |
| Frame Material: | Metal Plastic Spring Hinge Temples |
| Frame Shape: | Oval |
| Style: | Oval |
| Gender: | Women |
| Theme: | Designer |
| Type: | Eyeglasses |