SALE: $328 (-56%) $750
Genuine & Authentic Chopard
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Chopard
Chopard operates as a Swiss manufacturer together with its retail business focused on producing luxury watches and jewelry and accessories. The leading position of Chopard in the Swiss luxury watch and jewelry market results from its creative approach and advanced technology and expert artisan skills.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Chopard |
| SKU: | 9713974 |
| MPN: | VCH160G-0AEG-53 |
| GTIN: | 883663799234 |
| Model: | 0VCH160G 0AEG 53 |
| Frame Color: | Shiny Plum |
| Bridge Width: | 16mm |
| Lens Socket Width: | 53 mm |
| Lense Size: | 53mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Temple Size: | 140mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Gender: | UNISEX |
| Style: | Rectangle |
| Age Group: | Adult |
| Authentic: | Guaranteed 100% |
| Department: | UNISEX |
| Features: | Full Rim |
| Frame Material: | Plastic |
| Frame Shape: | Rectangle |
| Pattern: | Solid |
| Style Name: | Rectangle |
| Style Number: | VCH160G-0AEG-53 |
| Theme: | Designer |
| Type: | Eyeglasses |