$202
Genuine & Authentic Rag & Bone
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Rag & Bone
Rag & Bone is a contemporary fashion brand known for its urban aesthetic and meticulous attention to detail, seamlessly blending British heritage with modern design.
With a commitment to quality craftsmanship, Rag & Bone offers effortlessly chic apparel that embodies both style and functionality.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Rag & Bone |
| SKU: | 9718848 |
| GTIN: | 886353732108 |
| Color: | Black |
| Size: | 27 |
| Waist Size: | 28 in |
| Size Type: | Regular |
| Country of Origin: | United States |
| Accents: | Logo |
| Department: | Women |
| Style: | Skinny |
| Fabric Type: | Denim |
| Material: | 50% modal 42% cotton 6% polyester 2% Lycra(R) s |
| Pattern: | Solid |
| Fit: | Slim |
| Type: | Jeans |
| Features: | Stretch |
| Pocket Type: | 5-Pocket Design |
| Rise: | High (Greater than 10.5 in) |
| Garment Care: | Machine Washable |
| Closure: | Zip |
| Inseam: | 30 in |
| Fabric Wash: | Dark |
| Manufacturer Color: | Black |