SALE: $104 $109
Genuine & Authentic Timex
100% Satisfaction Guarantee
Free shipping worldwide
Price includes tax
![]()
ABOUT Timex
Timex is a renowned watch brand known for its durability, accuracy, and classic style. With a rich history of craftsmanship, Timex offers a diverse range of timepieces that cater to every lifestyle, from casual to outdoor adventures. With Timex, you can trust in quality and elegance, making it a perfect choice for reliable and stylish watches.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Timex |
| SKU: | 9721494 |
| MPN: | TW2V43100 |
| GTIN: | 0194366224795 |
| Model: | Timex Essex Avenue TW2V43100 |
| Dial Color: | Grey |
| Band Color: | Two-tone (Silver-tone and Rose Gold-tone) |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | TW2V43100 |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Day Hour Minute Second |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Grey |
| Case Material: | Brass |
| Water Resistance: | 50 meters / 165 feet |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Indices: | Index-Arabic Numeral |
| Country of Origin: | United States |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 10 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 44 mm |
| clasp: | Deployment |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Essex Avenue |
YOU MIGHT ALSO LIKE